Poročilo o dirki za Veliko nagrado Rusije

Danil Kvjat je z osvojitvijo šestega mesta v dirki za VN Rusije razveselil domače občinstvo. Dirkač moštva Red Bull Racing je zelo napeto dirko v svoji domovini, ki je bila polna zapletov in dvakrat prekinjena s posegom varnostnega avtomobila, zaključil z novo bero točk. Ta se je po dirki še povečala, saj je zaradi 30 sekund kazenskega pribitka Räikkönenu, v uradni uvrstitvi napredoval na peto mesto.

Kvjat je bil najbolje uvrščen voznik z Renaultovim pogonskim sklopom. Njegov moštveni tovariš Daniel Ricciardo in Carlos Sainz iz moštva Toro Rosso sta odstopila pred koncem dirke, Sainzov moštveni tovariš Max Verstappen pa je po zapletu v prvem krogu moral s predrto pnevmatiko zaviti v boks. Dirko je končal na enajstem mestu, zaradi kazenskega pribitka Alonsu pa je bil uradno uvrščen na deseto mesto.

f1-vn-rusije-2015_300x200

Ključna dejstva dirke:

Domači junak Danil Kvjat je v cilj pripeljal na šestem mestu, pet mest višje od startnega izhodišča. V nasprotju s svojim moštvenim tovarišem je med obema posegoma varnostnega avtomobila ostal na stezi in s tem napredoval med vodilne štiri. Po postanku v boksu je zdrsnil na konec vodilne deseterice, a spet napredoval, ko so ob stezi obtičali Ricciardo, Sainz in nazadnje še Bottas. Rus je napredoval na peto mesto po dirki, ko so Räikkönenu prišteli kazenskih 30 sekund.

Daniel Ricciardo je med drugim posegom varnostnega avtomobila predčasno zavil v boks in zdrsnil na deseto mesto. Napredoval je po postankih vodilne skupine in kazalo je že, da bo dirko končal na četrtem mestu, vendar je v 49. odstopil.

Max Verstappen je dirko končal na enajstem mestu. Zaradi trka med Hülkenbergom in Ericssonom je moral po prvem krogu s predrto pnevmatiko zviti v boks. Na stezo se je vrnil na začelju, od koder se je prebijal naprej in v cilj pripeljal kot enajsti. Ko so po dirki Alonsu prišteli kazenske sekunde, je napredoval na deseto mesto in s tem osvojil točko.

Carlos Sainz je zaradi nesreče med sobotnimi kvalifikacijami dirko začel iz ozadja. Bil je že na sedmem mestu, ko je v 47. krogu obtičal ob stezi zaradi okvare.

Rémi Taffin, vodja operacij Renault Sport F1 na dirkališčih:

“Steza v Sočiju je zelo zahtevna zaradi velikega deleža vožnje s polnim plinom in mnogimi tesnih, počasnih ovinkov. Ne glede na to je bila naša zanesljivost dobra in to kljub okrnjenim treningom, ki so bili večkrat prekinjeni. Imeli smo možnost za osvojitev še več točk, vendar okoliščine tega niso dopustile. Vsekakor so obeti za zaključne štiri dirke sezone dobri.”

Cyril Abiteboul, generalni direktor Renault Sport F1:

“Končni rezultat je precej povprečen, vendar prikriva borbeni duh, ki sta ga ta konec tedna pokazali obe moštvi. Veseli nas, da je bilo s Carlosom po hudi nesreči v kvalifikacijah vse v redu in je bilo celo zmožen za dirko. Vsi so med treningi prevozili omejeno število krogov, kar je očitno povzročilo tekaj težav pri nastavitvah dirkalnikov, vendar smo ostali osredotočeni in kar zadeva zanesljivost, ta konec tedna nismo imeli težav. Naša hitrost je bila solidna, zato se veselimo boja za še več točk v naslednji dirki v Austinu. Ob tem bi rad posredoval naše čestitke Mercedesu za osvojitev drugega naslova svetovnega prvaka med konstruktorji. Svoje delo so opravili fantastično dobro in postavili merila, ki jih bomo morali doseči.”