Poročilo o dirki za Veliko nagrado Abu Dabija

Pod žarometi dirkališča Jas Marina se je z dirko za VN Abu Dabija zaključilo letošnje svetovno prvenstvo formule 1. Moštvo Red Bull Racing je sezono končalo z dvojno uvrstitvijo za točke, saj je Daniel Ricciardo v cilj pripeljal na šestem, Danil Kvjat pa na desetem mestu. Kljub zelo odločni vožnji obeh dirkačev, ki sta se pogumno borila vso dirko, jo je moštvo Toro Rosso zaključilo na samem pragu točk, saj je bil Carlos Sainz v cilju enajsti, Max Verstappen pa dvanajsti.* Moštvo Red Bull Racing je sezono zaključilo na četrtem mestu v razvrstitvi moštev, Scuderia Toro Rosso pa na sedmem mestu.

abudabi

Ključna dejstva dirke:

• Daniel Ricciardo je dirko začel s petega startnega mesta, takoj po startu pa ga je prehitel Hülkenberg. Ricciardo je bil eden prvih iz vodilne skupine, ki je v šestem krogu zavil v boks in to prednost spretno izkoristil, da se je prebil pred Force Indio. Tudi drugi postanek v boksih je opravil zgodaj in se zaradi tega približal Sergiu Perezu na četrtem mestu. Pozneje je zdrsnil nazaj na šesto, ko je Vettel, ki je prav tako uporabil drugačno strategijo, prehitel njega in potem še Mehičana.
  • Danil Kvjat je ob startu dobro speljal, a Carlos Sainz se je z odličnim startom pognal predenj in ga prepustil napadom Valtterija Bottasa. Zahvaljujoč zgodnji zamenjavi koles in svežim pnevmatikam je Kvjat Finca lahko prehitel in se vrnil v prvo deseterico. Približal se je že Massi, ki je bil osmi, vendar ni mogel najti poti mimo njega. V zaključnem delu ga je ujel in prehitel Grosjean, ter Rusa tako potisnil na deseto mesto.
  • Carlos Sainz iz moštva Toro Rosso se je ob startu izstrelil naprej in je bil po prvem krogu na sedmem mestu. Med postankom v boksu je izgubil nekaj časa, a se je prebil za hrbet Kvjata, a ko bi se z njim moral pomeriti za deveto mesto, ga je dva kroga pred koncem dirke ujel in prehitel ofenzivni Grosjean, ter ga potisnil na enajsto mesto.
  • Max Verstappen je imel res pestro dirko. Na začetku dirke se je z zanj značilno odločno in hitro vožnjo povzpel med prvih deset, a sta ga drago stala strategija treh postankov in kazen petih sekund zaradi nepravilnega prehitevanja Buttona. Mladi Nizozemec je v cilj pripeljal na dvanajstem mestu.*

* Po kazenskem pribitku po dirki  je uvrščen na 16. mesto.

Rémi Taffin, vodja operacij Renault Sport F1 na dirkališčih:

“Današnja dirka je bila dolga. S pomočjo različnih taktik smo poskušali napredovati, a so bili tekmeci zelo močni, zato je bilo šesto mesto največ, kar smo lahko dosegli. Malo nam je lahko v tolažbo, da so do cilja pripeljali vsi štirje dirkalniki, a ne glede na to je tak zaključek zelo naporne sezone razočarljiv. Končni rezultat ni ne na ravni izjemnih naporov, ki so bili vloženi v zakulisju v izboljšanje zmogljivosti, niti prevladujočega vzdušja v moštvu. Hvala vsem v Viryju za njihovo nenehno prizadevanje in trud.”

Cyril Abiteboul, generalni direktor Renault Sport F1:

“Četrto mesto v svetovnem prvenstvu konstruktorjev je za moštvo Red Bull težko sprejemljiv dosežek in vsi smo soodgovorni za to. Uvrstitev moštva Toro Rosso morda ni ravno v skladu z željami in pričakovanji, vendar je bilo to leto z več kot podvojenim številom točk iz leta 2014 v celoti precej uspešno in ponosni smo na skupaj opravljeno delo, ki je obrodilo takšne rezultate.

Ob koncu zelo naporne sezone, tako na stezah kot tudi izven njih, se zahvaljujem vsem in vsakomur v Viry-Châtillonu za opravljeno trdo delo. Ko smo bili na začetku leta pod hudim pritiskom, je bilo lahko izgubiti motiviranost, vendar so vsi stisnili zobe in nadaljevali z razvojem. Ciljev, ki smo si jih zastavili, nismo dosegli, vendar upam, da bo to leto videti kot izreden odklon od naših zmožnosti, ki so praviloma visoke.”